Idag fick jag till ett riktigt gött styrkepass ute på uteplatsen. Jag kan ofta känna mig stressad när jag kör ett styrkepass och vilja skynda mig för att bli klar men idag kände jag något slags lugn och tog min tid.
Värmde upp först genom att dansa loss till en låt, Club now skunk med Elliphant blev det idag. Sen körde jag tre varv med sju olika TRX-övningar där jag tränade armar, mage och ben och sen avslutade jag med att träna axlarna med hantlar på cirka fyra kilo styck. Måste bli bättre på att få in styrkan i träningsrutinen och inte se den som ett tråkigt måste och bara vilja springa. Styrkan måste bli minst lika viktig.
Fint sällskap hade jag också men Dixon trodde nog jag var knäpp i huvudet för att tittade väldigt konstigt på mig när jag hoppade omkring.

Den där märkliga ”vad gör du”-blicken brukar jag få av min hund när jag kör backintervaller och hon är med.
Vad tusan springer vi fram och tillbaka på samma ställe för liksom…?? Haha! 😀
GillaGilla