Det här med virkning kommer och går i perioder. Jag har perioder när jag virkar som en galning och är full av inspiration och sen tappar jag det helt. Just nu virkar jag en hel del och eftersom jag köpte några nya mönster från Etsy har jag mycket jag vill göra.
Renhornen till Annie såg nu ju och sen virkade jag ett enkelt pannband till mig själv. Gjorde det lite längre så det överlappade och köpte två snygga träknappar och sydde på, väldigt enkelt.
Sen så köpte jag ju mönster till att göra mössor som ser ut som bb-8 från Star Wars och gjorde varsin till barnen som de blev riktigt glada för. Det var mönster så jag kan virka allt från nyfödd upp till vuxen storlek och jag tycker modellen är väldigt fin så jag ska göra en i ett annat garn. Enkelt mönster, det gick snabbt att virka en mössa.




Exakt ett sådant vill jag ju ha! 😍 Vad vill du ha?
GillaGilla
Alltså pannbandet menar jag 😉
GillaGilla
Ursäkta om jag spammar dig nu, men.. tror du att det är möjligt att göra en likadan tub/halsduk? I så fall är jag SJUKT intresserad! 😉
GillaGilla
Tänker du en i likadant garn? En vanlig tub? Det skulle säkert gå. Jag köpte garnet i en butik rätt långt bort där jag sällan är om det är just det du vill ha?
GillaGilla
Men oj, vad duktig du är. Sjukt imponerad 🙂
GillaGilla
Tack! 💕
GillaGilla
Så duktig du är!!
GillaGilla
Tack. ☺️
GillaGilla
Du är grym 🙂
GillaGilla
Tack! 💕💕
GillaGilla
Det behöver inte vara likadant garn, bara nåt åt det hållet 😊. Jag tänker mig som pannbandet, fast en tub. Hoppas innerligen att Jon Snow har hittat hem nu!
GillaGilla
Okej, jag ska kolla garn och se vad jag hittar. Vill du ha fin-garn eller ful-garn från typ Ica Maxi?
GillaGilla
Det spelar ingen roll för mig! 😉
GillaGilla
Jag ska se vad jag hittar! Är inte ute och flänger så mycket. ☺️
GillaGilla