Trädgårdskärlek

Tack för era peppande kommentarer! Här och på Facebook har jag fått positiv feedback på förra inlägget och jag hör er och såklart jag ska köra! Bättre hejaklack än ni finns ju inte.❤️

Efter två dagar med lite kalla vindar kom värmen tillbaka och efter en lugn morgon gick vi ut och har varit ute hela dagen. Jag har satt nät på hönsgården och mina händer är torra och fulla med blåsor nu. När ståltråden tog slut övergick jag till att pyssla i trädgården.

Det är så rogivande att bara gå runt i kvällssolen och pyssla lite här och lite där. Vattna, dra upp maskrosor till kaninerna, ändra om bland växterna på uteplatsen.. Det är så avstressande och härligt och jag känner att jag behöver verkligen inte något mer i livet än det här. Förutom vin såklart.

Kalle är med Nemo på disco och när de kommer tillbaka ska vi äta fiskpaket och ha fredagsmys. Jobbhelg för mig men jag har jouren lördag till söndag så det är min lyxhelg. Och så dop på söndag, härligt!

image

image

image

En reaktion till “Trädgårdskärlek

Lämna en kommentar