Idag skulle jag vilja skicka lite länkkärlek till min bloggkollega Emma. Jag har känt Emma i några år nu men första gången vi sågs var typ, 2005? 2006? Emma är Kalles kompis storebrors flickvän och första gången vi hälsade på dem var det för att titta på Emmas kaniner, men vi pratade knappt då vad jag minns iallafall. Sen så har vi förts samman mer och mer på grund av kaninerna och jag tror vi börjad umgås på riktigt när Leon och Rocky var bebisar. Nu har vi en fin tradition i våra vinkvällar i sommarstugan och det är jätteroligt att Emma ville komma och blogga hos oss på Running Life.
Emma är härlig att umgås med, det finns inget konstlat över henne och man behöver aldrig känna att man måste leva upp till någonting. Hon är den hon är och med henne kan jag vara mig själv. Det låter kanske inte så kul att beskriva en person som ”enkel”, det låter liksom lite fel men jag är en enkel person utan att det för den skull ska vara något negativt. Emma är också enkel tycker jag, på det sättet som jag tycker mycket om. Jag hoppas du inte tar illa upp över beskrivningen Emma, det är verkligen bara menat positivt!
Emmas blogg är otroligt befriande att läsa! Det är inga försköningar, språket är roligt och det är raka och ärliga texter. Det är härligt att läsa en blogg där allt inte är så puttinuttigt hela tiden och jag hoppas att ni kollar in bloggen om ni inte redan har gjort det. Så, lite länkkärlek till Emma såhär en tisdag, bara för att jag tycker om henne så mycket.

Jag och Emma i somras efter en supersnabb cykeltur mellan Gaddaröd och Rigeleje.
Åh Linnea, så fint skrivet ❤️ Jag minns inte året men jag minns att jag tyckte du hade världens coolaste hår, rosa var det, och var det dreads? Jag tar inte alls illa upp över beskrivningen, tvärtom, jag vill vara en sån person, en enkel som man inte behöver göra sig till för på nåt sätt. Inga krusiduller, jag är som jag är.
Tack för ditt fina inlägg, jag är glad att jag har dig i mitt liv. Och får vara med på din blogg ☺️
GillaGilla
Ska genast in och läsa!!!❤️
Kram
GillaGilla