Ikväll såg jag klart GIRLS, sista avsnittet i sista säsongen plus extraavsnittet som släpptes efteråt. Det var ganska känslosamt faktiskt. Girls är verklighetstroget, inte förfinat eller glammigt. Jag tycker det är en underbar serie, Lena Dunham är ett geni som skrivit, regisserat och spelat huvudrollen helt outstanding. Briljant och gränslöst. Har ni inte sett Girls så måste ni göra det!
Vilken serie ska jag se nu..?
Idag har jag gått sista kursen i Pedagogiskt förhållningssätt och jag är väldigt nöjd med att ha fått gå den. Jag tar med mig mycket som jag har nytta av och det har varit roligt att få spendera de här dagarna tillsammans med Belinda, fått frukost och lunch och göra något annat än att jobba. Välbehövligt.
När jag kom hem efter en stillasittande dag så kände jag att jag behövde röra på mig. Jag laddade hem 7-minutersappen som jag inte använt på jättelänge och körde fyra varv av den. Lagom jobbigt efter några dagars halsont. Imorgon blir det spring igen, med den polska krångelhunden..
Har ju NOLL koll på serier, eftersom vi inte kan ha netflix, där vi bott nu.
Shit, vad jag ska se ikapp när jag bor i stan!!! 😮 Haha! 😀
GillaGilla